Собор

Свято-Андріївський кафедральний собор м. Хмельницький
(настоятель прот. Іван Марущак).
Адреса: 29009, м. Хмельницький, вул. Козача, 69
тел. +38 (0382) 72-08-30

Апостол Андрій був братом апостола Петра і походив з міста Віфсаїди, що в Палестині. З юних років він надавав перевагу духовним, вічним цінностям і тому коли почув проповідь Іоана Хрестителя про покаяння, став його учнем. Іоан смиренно називав своє служіння лиш звісткою про прихід Того, хто стане втіленням усіх старозавітних пророцтв, усіх очікувань людства. Тому коли він, вказуючи на Ісуса, мовив: «Ось Агнець Божий, що на Себе гріх світу бере!», Андрій відразу пішов за Христом. Потім Андрій покликав свого брата Симона, якого пізніше Господь назвав Петром, тобто Скелею. Андрій став першим послідовником Ісуса Христа, тому й одержав найменування Первозваний.

Найдавніші літописи твердять, що апостол Андрій Первозванний під час останньої місійної подорожі, проповідуючи на берегах Чорного моря, піднімався Дніпром у Скифію, відвідав місце, де згодом постав Київ. Літописець Нестор оповідає: «Бачите гори ці, — сказав апостол своїм учням, – на цих горах засяє благодать Божа, і буде великий город і багато церков буде споруджено». Там апостол встановив Хрест.

Саме тому, Київське Православ’я шанує Святого апостола Андрія, як свого засновника та першого проповідника християнства в Україні. Багато храмів та монастирів побудовано саме на честь Святого апостола Андрія, у тим числі – кафедральний собор Хмельницької єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату в м. Хмельницький.

Богоборча комуністична влада спробувала знищити собор, перетворити його в звичайну світську споруду. Але Господь поруганим не буває! З повстанням незалежної України, намаганнями Високопреосвященного Владики Антонія, митрополита Хмельницького і Кам’янець-Подільського, собор передають у користування Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Оновлення храму зайняло багато років та потребувала тетанічної праці. Завдяки стараннями архієрея, настоятеля, благодійників і парафіян, було заново розписано більш як п’ятдесят образів святив і святих, виконані реставраційні та ремонтні роботи.

Маршрут руху: